Ремонт у ванній кімнаті: особливості та корисні рекомендації
Головні види ремонту у ванній
Залежно від причин, з яких власники будинку вирішили зробити ремонт у ванній, він поділяється на такі основні різновиди:
Аварійний. Це комплекс термінових заходів, які можуть знадобитися у зв’язку з протіканням труб, займанням техніки та іншими обставинами, що призводять до руйнувань. У зв’язку з тим, що такі події непередбачувані, всі витрати будуть позаплановими та спрямованими на якнайшвидше усунення проблем.
Косметичний. Він складається із заміни деяких елементів, що втратили зовнішній вигляд або прийшли в непридатність. Чи не передбачає заміну сантехніки. Такі роботи дозволяють виконати дешево ремонт у ванній та освіжити обстановку новими шпалерами чи трубами.
Капітальний. Цей вид спрямований на суттєве перетворення інтер’єру за допомогою сучасних матеріалів та нових технологій. Це багатоетапний комплекс послідовних дій, який починається з розробки плану, проекту та закінчується монтажем декоративних деталей обстановки.
Останній варіант найчастіше виробляють із залученням фахівців із боку, які допоможуть все виконати оперативно та якісно.
Початок ремонтних робіт
Багато власників квартир у новобудовах або ті, хто недорого придбав житло у старому фонді, часто не знають, з чого розпочати ремонт у ванній, щоб результат вийшов чудовим. Звичайно, встановлення унітазу — один із ключових моментів, але перед цим має бути зроблено безліч інших дій.
Перший етап капітального виду — розробка проекту. Для цього власникам потрібно вирішити, якою вони хочуть бачити цю частину житла. Тут слід обміркувати можливість перепланування, повна або часткова проводиться заміна сантехніки, зміна обробки та інше.
Після затвердження наміченої мети роблять виміри. Це дозволить розрахувати потрібну кількість будматеріалів. Потім йде складання детального проекту, який допоможе визначити послідовність ремонтних робіт, правильно розмістити всі елементи, щоб забезпечити максимальну зручність використання такого приміщення. Цей етап також допоможе уточнити скільки коштує ремонт у ванній, розумно спланувати витрати, а також внести бажані зміни ще на стадії розробки плану дій.
Технічне оснащення
Розмірковуючи, як зробити ремонт у ванній кімнаті з мінімальними витратами, потрібно пам’ятати, що не завжди дешеве означає погане, особливо якщо це стосується сантехніки. Наприклад, пошкоджену ванну можна відреставрувати за допомогою рідкого акрилу. Це обійдеться дешевше за купівлю та встановлення нової.
При виборі обладнання зверніть увагу на такі елементи:
Раковина. Ці вироби можуть бути навісні, на ніжці або вбудовані в тумбочку.
Унітаз. Серед сучасного модельного ряду варто виділити моделі з підвісним або вбудованим бачком, настінні, обладнані антисплесковою та іншими різновидами системи.
Змішувач. Він буває вентильний, важільний, каскадний, сенсорний, термостатичний. Вибір залежить від особистих уподобань, стилю інтер’єру та фінансових можливостей.
Для освітлення часто використовують світлодіодні лампи, вбудовані в стелю, енергозберігаючі лампи, плафони та дзеркало з освітленням.
Головні етапи ремонтних робіт
Тим, хто не знає, з чого почати ремонт у ванній кімнаті, потрібно дотримуватися наступного плану. Тільки послідовне виконання всіх етапів призведе до бажаного результату.
Демонтаж
Після затвердження плану та кошторису слід приступити до демонтажу всіх елементів сантехніки. Для початку звільніть робочий простір. Для цього потрібно винести всі предмети меблів та техніку, потім акуратно зняти старе оздоблення, намагаючись звести до мінімуму пошкодження основи. На далі це допоможе уникнути виправлення пошкоджень і заощадить час і кошти.
При необхідності на даному етапі проводять штробування стін, необхідне для подальшого прокладання кабелю, свердління отворів, призначених для майбутнього монтажу розетки та вимикача. Якщо заплановано заміну сантехніки, демонтують старі вироби.
Заміна комунікаційних мереж
Демонтаж трубопроводів провадиться за допомогою болгарки. Щоб уникнути пошкодження загальних будинкових труб та відшкодування збитків із власної кишені, цей етап слід довірити професіоналам.
Послідовність монтажу інженерних мереж залежить від індивідуальних особливостей приміщення, тому можна спочатку монтувати труби водопостачання, потім каналізації, облаштувати сушки для рушників і розвести електрику. Проводячи ремонт у маленькій ванні, доведеться відмовитися від ідеї встановити біде або джакузі з гідромасажною панеллю. Такі варіанти підходять для просторих площ.
Для надання естетично привабливого вигляду кімнаті варто замаскувати інженерні мережі, сховавши їх за акуратним коробом. Таке рішення спростить укладання плитки та встановлення сантехнічного обладнання.
Вентиляція
Через неправильну експлуатацію цієї системи виникає надлишок вологості в приміщенні, що часто призводить до появи цвілі. Буває природний та примусовий тип, який часто створюється у приватних будинках. За своїми функціями така комунікація буває:
витяжний, коли повітря, наповнене парою, природним чином витягує у вентиляційний отвір;
припливною, коли крім виведення здійснюється подача свіжого повітря;
припливно-витяжна, вона поєднує властивості попередніх типів і зустрічається в просторих ванних кімнатах.
Якщо планується встановити витяжку, потрібно заздалегідь продумати розташування проводки.
Оздоблювальні роботи
Цей етап починається лише після того, як провели усі комунікації. Після цього приступають до вирівнювання стін та стелі, видалення таких дефектів, як горбки, тріщини та ями. З урахуванням високого рівня вологості поверхні додатково обробляють спеціальними антигрибковими складами.
Процес вирівнювання пропускають, якщо для обробки приміщення використовуватимуть ПВХ-панелі, за якими легко сховати всі дефекти. Матеріали, призначені для стін і стель, повинні мати стійкість до впливу вологи та зносу.
Якщо ви не знаєте, як зробити ремонт у ванній кімнаті з мінімальними витратами, можна використовувати різні види обробки, наприклад, стіни облицьовувати керамічною плиткою, а панелі з ПВХ закріпити на стелі.
Найнедовговічнішим видом покриття є шпалери, тому варто відмовитися від цього варіанту, навіть якщо вони є вологостійкими та миючими.
Влаштування підлоги
Для всіх квартир, які розташовані вище за перший поверх, слід провести вирівнювання поверхні, потім провести гідроізоляцію. На останньому процесі не варто економити, адже від цього етапу залежатиме стан стель сусідів, які проживають нижче. Після проведення цих робіт приступають до укладання плитки, деревини, просоченої спеціальними складами для захисту від вологи та бактерій, натурального чи штучного каменю.
За бажання можна обладнати теплу підлогу. У цьому випадку потрібно зробити таке:
- укласти на вирівняну підлогу шар теплоізоляції;
- монтувати систему підігріву із водяних труб або електричного кабелю;
- перевірити працездатність теплої підлоги;
- здійснити заливку стяжки згідно з маяками.
Після повного висихання стяжки укладається керамічна плитка.
Монтування сантехнічних приладів
Монтаж обладнання здійснюється згідно з заздалегідь обраним місцезнаходженням або розташуванням загальнобудинкових мереж. Якщо проводиться установка ванни, раковини та інших приладів, потрібно уважно стежити, щоб усі стики герметично прилягали одна до одної. Це стосується всього сантехнічного обладнання, що потребує підключення до каналізації або водопроводу. Інакше трапиться прорив, який зведе нанівець усі прикладені зусилля.
Освітлення та електрообладнання
Проектування та укладання електропроводки слід довірити майстру, адже тут спостерігається високий рівень вологості, який не дружить з електрикою. Тому для забезпечення безпечної експлуатації обладнання у старому будинку бажано провести заміну старої проводки ще до чорнового оздоблення.
Усі проводи, розетки, вимикачі та інші елементи електрообладнання повинні мати високий клас вологозахисту. Тому навіть якщо заплановано бюджетний ремонт у маленькій ванні, не варто економити на будматеріалах, адже від цього залежить здоров’я та безпека користувачів.
Декорування
Завершальним штрихом буде встановлення елементів, які виконують декоративну функцію. Без них інтер’єр не буде завершеним. До цієї категорії відносять дзеркала, шторки, сушки для рушників, предмети меблів та інше. Оптимальним варіантом буде скористатися такою послугою як ремонт у ванній під ключ. У цьому випадку власник житла погоджує з виконавцями проект чи план, а після закінчення встановлених термінів приймає повністю готовий об’єкт.
Які помилки часто роблять домашні майстри?
Приступаючи до ремонтних робіт, багато умільців роблять дрібні помилки, які негативно позначаться на зручності і викликатимуть роздратування. Серед найбільш часто скоєних варто виділити такі:
Гладке покриття для підлоги. У цьому приміщенні багато твердих предметів, про які може вдаритися людина, послизнувшись на вологій підлозі. Звичайно, можна покласти спеціальний килимок, але краще використовувати матеріал з антиковзаючими властивостями.
Недостатня кількість місць зберігання. Навіть якщо в кімнаті не залишилося місця для шафи або тумби, можна використовувати гачки і підвісні полиці.
Неправильний вибір матеріалів. У гонитві за економією багато хто вибирає гіпсокартон для покриття стелі. Підвищена вологість призведе до того, що в результаті ці листи деформуються, поверхня стане нерівною і доведеться все переробляти.
Неякісна установка сантехніки. Якщо монтаж робив людина, яка не знає тонкощів даного процесу, це може призвести до порушень роботи обладнання. Наприклад, якщо при підключенні унітазу було зроблено помилки, потрібно регулярне прочищення каналізації.
Відсутність розеток викликає деякі труднощі, адже вони необхідні для підключення пральної машини, фена, електробритви, вентиляційної системи та інших електроприладів.
Якщо потрібний ремонт ванної в хрущовці, ціни будуть значно нижчими, ніж для просторих приміщень, але попередній розрахунок вартості допоможе переконатися, що на проведення цих робіт вистачить виділеного бюджету. Для розумної економії варто придбати все потрібне для облаштування приміщення в одному місці. У цьому випадку часто магазини дарують клієнтам невелику знижку або безкоштовно доставлять замовлення додому.
Щоб зробити все швидко і якісно, потрібно звернутися до професіоналів, які мають необхідні для цього фронту роботи навички. Для них установка сифона чи змішувача не забере багато часу. До того ж все буде зроблено правильно, що забезпечить надійну роботу комунікацій у будинку та запобігатиме виникненню аварійних ситуацій. Правильно обрані матеріали та сантехніка повинні відрізнятися довговічністю та простотою догляду. Це буде гарантією зручного користування ванною кімнатою.